• SOSYAL PROJELER

  Önce insan diyerek, dürüstçe çalışmaya devam ederek ve paylaşmayı bilerek...

  Kurulduğunun ilk senesinde Bitlis İli’nin yetenekli gençlerinin daha modern eğitim görebilmesi için Fen Lisesi ve bu okulda öğrenim görecek öğrenciler için bir öğrenci yurdu inşa edildi. Ve bu tesisi 2008 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na devretti. Bu lisede öğrenim gören öğrencilerden Üniversite kazanan gençlerin 170’ine derecelerine göre 600, 750, 1000 TL tutarında burs verildi.

  2021 yılında gerçekleştirilen YKS’de en yüksek puanı alan Hikmet Kiler Fen Lisesi mezunu öğrencimize bir defalığına mahsus 10.000 TL Hediye takdim edildi.

  Hikmet Kiler Fen Lisesi’nde Nahit Kiler Okuma Salonu için nitelikli 2000 eser Fen Lisemize hediye edilmiştir.Hikmet Kiler Fen Lisesi’nde okuyan tüm öğrencilerimize ek kaynak temin edilmesi için bir yayınevi ile anlaşılarak tüm disiplinleri kapsayan test kitapçıkları alınarak öğrencilerimizin istifadesine sunuldu.

  Tercih ve Ötesi platformuyla yapılan ortak çalışma ile Fen Lisesi son sınıf öğrencilerine Üniversiteler ve bölümler hakkında konferans
  Eğitimde Fırsat Eşitliği kapsamında Hikmet Kiler Fen Lisesindeki son sınıf öğrencilerimizin nitelikli yayınevleri ve kurumların gerçekleştirdiği Türkiye Geneli Denemelerine dahil olmaları sağlandı.

  Camiler, Taziye Evleri, Kuran Kursları ve Kreşler

  Vakıf kurulmadan önce Kiler Holding tarafından inşa edilen Hacı Hikmet Kiler Camii’nin yanına Taziye Evi ve Hafız öğrencilerin eğitim görebilmesi ve barınması için Kur’an Kursu inşa etti. Bu Kur’an Kursta yatılı eğitim gören hafızlık adayı öğrencilerin iaşelerini karşılayıp onlara burs verildi.

  Bitlis Beşminare Mahallesinde ikamet eden vatandaşlarımızın talebi doğrultusunda Hacı Sevgül Kiler Camisi ve Kız Kuran Kursunu inşaat etti. Yine talepler doğrultusunda bu çevredeki 4-6 yaş kız çocuklarına hitap eden bir kreş-anaokulu sınıfı oluşturuldu. Yaz ayında Bitlis Müftülüğünde Kur’an-ı Kerim eğitimi alan çocuklarımıza Müftülük tarafından yapılan ödüllü yarışmanın sponsorluk görevi üstlenilmiştir.

  Hikmet Kiler Ödülleri

  2021 yılında Hikmet Kiler Ödülleri kapsamında İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yılı olması sebebiyle Eğitim ve Kültür alanında Bitlis ilimizde eğitim gören İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerine yönelik resim, şiir, kompozisyon yarışması düzenledi. Ve toplamda 56,500 TL’yi bulan bir ödülü, kazanan öğrencilere takdim edildi.

  Sosyal Yardımlar

  2022 yılı Ramazan Ayı’nda Bitlis ili ve ilçelerinde ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelere toplamda 20.000 adet kumanya dağıtıldı.Bitlis Ahlat Ziraat Odası başkanlığından 7000 torba patates temin edilerek yaklaşık 100.000 Tonluk patates; Bitlis Merkez ve Bitlis’e bağlı Güroymak, Adilcevaz, Tatvan, Hizan, Mutki ilçelerindeki ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

  Doğayla Uyum

  Bitlis ilimizde 2021 yılında Erozyonla mücadele kapsamında 4 Hektarlık bir alanda 10.000 ağaçlık bir hatıra ormanı çalışması gerçekleştirdi.

  Devam Eden Projeler;

  Bitlis ili ve ilçelerinde öğrenim gören ortaokul öğrencilerine yönelik “Hikmet Kiler Vakfı Fen ve Matematik Olimpiyatları” kapsamında ödüllü bir bilgi yarışması tertip edilecektir.
  Bitlis Çocuk Kütüphanesine nitelikli, öğrenci ve velilerin talep ettiği Kitap bağışı gerçekleştirilecektir.
  Afrika’da Sahra altı bölgesinde kuraklık ve kıtlık çekilen yerlerde 10.000 kişinin istifade edeceği bir su kuyusu projesi sürdürülmektedir. Hikmet Kiler Fen Lisesi arazisine öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin istifadesine sunulmak üzere çok amaçlı bir konferans salonu inşasına başlanılmıştır.
  Vakfımız, Aziz vatanımızın geleceğini; ülkesine ve milletine hizmet etmeyi kendisine şiar edinmiş; ahlaklı, erdemli, bilgili, vefalı, milli ve manevi yönü güçlü çağdaş bir neslin inşası için eğitim ve kültürel çalışmalar yapmaya devam ediyor.

  detaylı bilgi için hkv.org.tr ziyaret edebılırsınız.